Aby se nám venku dobře chodilo, tak rozhodně potřebujeme vhodnou venkovní dlažbu. Kamenná dlažba je opravdu hezká a má dobrou životnost a pevnost.

Dlažba na venkovní využití

Nepříznivé vlivy

Tráva je ráno či po dešti mokrá, takže se v ní nedá chodit třeba každý den z domu v čistých bodech a oblečení. Aby se nám dobře chodilo a nezašpinili jsme se, tak potřebujeme vhodnou dlažbu. Musíme myslet na to, že venku působí neustále nepříznivé vlivy, které by mohli materiál poškodit, a proto je dobré koupit venkovní dlažbu 2cm, jenž je na tyto podmínky přizpůsobená. Společnost nabízí různé materiály, kdy se liší hlavně vlastnostmi, vzhledem a tvarem, protože nemusí být ani pravidelné.

venkovní dlažba

Tyto produkty jsou testovány na odolnost proti mrazu, což je náročná zkouška, protože se tu mnohokrát opakuje cyklus, kdy se mění teplota ze záporných hodnot na kladné a naopak, přičemž se materiál rozpíná a smršťuje. Kromě vlastností dlaždic záleží i dost na podkladu, protože když ten bude špatný, tak celek nebude optimální. Dále na materiál působí přímé slunce, déšť, vítr a mnoho dalších faktorů, na což výrobce samozřejmě myslí.

Pokládka dlažby

Záleží hodně na tom, jak moc ji budeme zatěžovat, protože malý chodníček nepotřebuje takový podklad jako prostor, kde budou pravidelně jezdit auta, což může být vjezd do garáže. Klasický postup je vše rozměřit, vybrat vrstvu o hloubce 30 cm a do dvou třetin ji zasypeme vhodným kamením. Na ni přijde ještě pár centimetrů jemného štěrku či podobného sypkého materiálu, přičemž u každé vrstvy je důležité kvalitní udusání, a proto se používá vibrační deska.

pokládka dlažby

Před sypáním kamením musíme mít zabetonované všechny obrubníky, protože společně s hotovým podkladem se můžeme vrhnou na samotné pokládání. Velmi důležité je držet si rovinu či potřebný spár, aby se nám třeba v nějaké části nepropadla, což není hezké a zůstává zde voda. Jakmile budeme mít dlažbu rovnoměrně položenou, tak mezery můžeme vyplnit třeba pískem. Následně zase použijeme vibrační desku, kterou odstraníme zbylé nerovnosti.