Slunečnice jsou krasavice, kterým slunečný letní den moc sluší! Pokud v naší zahradě dosud nerostla, je čas to napravit. Její pěstování zvládnou i zahradníci začátečníci, je nenáročná. Vyzdobí nejen naši zahradu, ale i dům. A také ji můžeme použít k léčení mnoha neduhů!
 květ slunečnice
Pěstování
Nejlépe se jim daří v hlinitopísčité půdě bohaté na živiny. Potřebují stanoviště, kde je dostatek slunečních paprsků. Za Sluncem se přece celý den potřebují otáčet! Na vybraném místě by také nemělo moc foukat, mohly by se polámat jejich dlouhé stonky. Semena se vysévají během dubna a května. Nezapomínáme na dodržení dostatečné vzdálenosti, která by měla být alespoň 20 centimetrů. Pak už jen zaléváme a v případě potřeby jim poskytneme oporu stonků. Rostou rychle a krásně kvetou až do října!
 
Královny zahrad
Slunečnice vyrostou až do výšky 2,5 metru a jejich květy dosahují průměru až 30 centimetrů. Jsou to skutečně velké královny našich květinových zahrad! Musíme s tím počítat i v případě, kdy je chceme pěstovat na balkoně nebo terase v květináčích. Volíme pro ně vždy dostatečně objemné nádoby!
 
Slunečnicové léčení
Slunečnice je také rostlinou léčivou. Z jejich okvětních lístků si můžeme udělat výborný čaj, také se přidávají do koupele. Připravit si můžeme také tinkturu proti kašli a skleróze nebo účinné mazání na revma!
 povadlé slunečnice
tinktura
Potřebujeme nakrájené květy slunečnice a alkohol. Na jeden díl květů deset dílů alkoholu. Tuto směs necháme macerovat (několik týdnů). Pak zcedíme a užíváme po kapkách! Při kašli stačí 3x denně 20 až 40 kapek.
 
mazání
Květy na mazání uřízneme v době, když semínka začínají uzrávat. Květ nakrájíme na malé kousky a v dostatečně velké sklenici zalijeme lékárenským lihem.   Mělo by stačit cca 0,5 litru. Do směsi přidáme ještě hrst nastrouhaného mýdla. Zamícháme a necháme na slunném místě cca 10 dní. Pak zcedíme a mazání na bolavé klouby je hotové!