Do zajista nelze vyvrátit fakt, že džus stále představuje vhodnější alternativu nežli popíjení slazených perlivých nápojů, tedy nejrůznějších druhů limonád. Ovocné šťávy jsou však poměrně mylně vnímány coby zdraví prospěšnými látkami překypující tekutiny. Do jisté míry tomu tak je, jelikož v jedné sklenici se skrývá velké množství energie, enzymů a vitaminů za předpokladu, že se jedná o kvalitní čerstvý produkt, obsahující 100 % ovocné složky.
borůvkový nápoj.jpg

Právě na složení je nutné při výběru vhodného ovocného nápoje klást skutečně velký důraz. Pečlivě tedy rozlišujte džusy, šťávy z koncentrátu a nektary. Právě prvně zmiňovaný z uvedené trojice je pro vás jedinou vhodnou volbou, jelikož jde o přímo lisovanou šťávu ze zralého ovoce, případně zeleniny.
čerstvý pomerančový džus.jpg

Nešetřete na svém zdraví

Ostatní nápoje pak lze označit za náhražky, jelikož obsahují cizí příměsi a jsou ředěny vodou. Pochopitelně proto neobsahují ani zdraví prospěšné látky, případně v příliš malém množství. Nerozhodujte se tedy podle nižší ceny a zainvestujte do kvality a svého zdraví. Chcete-li mít naprostou jistotu ohledně kvality toho, co pijete, může být pro vás řešením koupě BIO produktů či vlastní domácí výroba prostřednictvím odšťavňovače.

Krom zmiňovaných prospěšných látek však ovocné šťávy obsahují také značné množství sacharidů, při nadměrné konzumaci si tak můžete zapříčinit potíže s nadváhou. Fruktóza obsažená v plodech ovoce má přitom tu vlastnost, že se zpracovává v játrech a může se tak na ně poměrně snadno vázat, je-li jí příliš. Ztučnění jater pak představuje velmi vážný zdravotní problém.

Právě z těchto důvodů se doporučuje konzumaci džusů omezit a prokládat je jinými tekutinami, ideálně čistou pramenitou vodou. Vhodnou ovocnou alternativou mohou být i smoothie, které se těší narůstající popularitě. Jejich výhodou je, že dokáží nahradit plné jídlo, mohou tak být nejen vhodnou snídaní.