O své tělo se vzorně staráte, dodržujete spánkový režim, zdravě jíte a dvakrát týdně chodíte běhat. Ale stejně jako tělo i vaše duše potřebuje správnou péči. A to většina z nás nedělá, relaxovat, odpočinout si i psychicky a uvolnit mysl. Ale nebojte, poradíme vám, jak na to.

Duševní hygiena

Psychická pohoda a zdravé tělo jdou ruku v ruce. Jak jste na tom se cvičením? Cvičíte kvůli postavě a vlastně vás to ani moc nebaví? Změňte to a začněte cvičit pro radost. Vyplaví se vám endorfiny, hormony dobré nálady a odcházet budete s nadpozemským pocitem. Jaký sport vás baví? Měla by to být pro vás především zábava, ne nutné zlo.

Druhý pilíř duševní hygieny je odpočinek. Odpočinek není sprosté slovo, ani nemusíte mít pocit, že se vlastně flákáte.

jóga

A teď to nejdůležitější: potrava pro duši

Jednoduše ve zkratce: dělejte činnosti, které obohacují vaši mysl. Čtěte knihy, poslouchejte hudbu (spíše tu pomalejší u které se zklidní srdeční puls), žijte kulturně (navštěvujte kina a divadla), choďte hodně do přírody, na procházky a tak dále. 

Meditace – cílem meditace je zklidnění mysli a získání vhledu. Meditace prohlubuje soustředění a může se ji naučit opravdu každý. Najděte si klidné místo, zavřete oči a pro začátek meditujte třeba jen minutu. Soustřeďte se na svůj dech a čas postupně prodlužujte.

příroda

Jóga – je sestava indických pozic (asán), které ovládají tělesné i duševní funkce člověka. Během cvičení si posílíte svaly, protáhnete tělo a uvolníte mysl. Na internetu najdete dostatek návodů i pro začátečníky a na cvičení z domova. 

Čas o samotě – umíte být jen tak sami se sebou? Nebo neustále potřebujete partu přátel, čas s ostatními lidmi a vzrušující akce? Občas si vyhraďte čas jen na sebe a udělejte si takovou vnitřní inventuru, odpovězte si na otázky: jak se cítíte, co vám udělalo radost, co vám schází, co by vám pomohlo a tak dále.

A na závěr si položte otázku: co vás činí šťastnými a klidnými? A to dělejte.