Mohou nad námi informační technologie získat kontrolu?
ITNa počítače dnes narazíme prakticky na každém kroku. V mnoha zaměstnáních se bez nich už neobejdeme, a i v běžném životě jsme si na ně zvykli. Je jasné, že pokud bychom se jich chtěli nebo museli vzdát, představovalo by to závažný problém. Ovšem čím více je používáme, tím více v některých lidech vzrůstají obavy, že tyto nakonec získají kontrolu nad námi. Místo abychom řídili my je, budou ony řídit nás. A je pravdou, že tato situace může být blíž, než by se na první pohled mohlo zdát.
Stačí si jen vzít řízení automobilem. Zde mnohdy necháme navigaci, aby nám vybrala tu nejlepší cestu, a řídíme se podle ní. V zaměstnání jsou to pak často počítače, kdo plánuje rozpisy služeb, zvláště ve velkých firmách.
Ukazuje se tedy, že k tomu, aby nás výpočetní technika řídila, není ani potřeba rozvinutá umělá inteligence. I v současnosti se nacházíme v situacích, kdy se řídíme jejími pokyny. Ovšem na rozdíl od známých katastrofických scénářů je zde jeden drobný, ale podstatný rozdíl: pokyny počítače se nemusíme řídit.
Pokud například jedeme a myslíme si, že existuje lepší trasa než ta, kterou nám navrhla navigace, můžeme jet klidně tou. Rozpisy služeb je možné dodatečně upravit či změnit podle potřeby. To znamená, že zde ještě není kompletní závislost.
Je však pravdou, že se tato doba velmi rychle blíží. Není třeba zastírat, že se počítače stále zdokonalují a jejich schopnosti se zlepšují. A spolu s tím jim také my lidé dáváme více pravomocí a také se na ně častěji spoléháme.
Proto bychom měli dávat pozor, aby tento trend nepřesáhl určitou mez. Jistě, počítače se budou řídit pouze tím, co mají ve svém programu. Avšak všichni víme, jak vynalézaví mohou hackeři být a jak je prakticky každá technologie zneužitelná. Vždy bychom si tedy měli ponechat možnost konečné volby. Jen tak zůstaneme skutečně svobodní.