Asi není třeba říkat, že ceny nemovitostí v poslední době velmi prudce vzrostly. Jen málokdo tedy má dostatek peněz, aby si tu svou vysněnou mohl koupit. Proto čím dál častěji využívají hypotéku. A jednou z těch oblíbených jsou i hypotéky bez registru. Jejich výhody jsou jasně patrné, zvláště když vezmeme v úvahu, že více než polovina naší dospělé populace v současnosti splácí minimálně jednu půjčku. Avšak je potřeba říci, že ani tato není bez rizika. O těch je dobré vidět a uvědomit si je ještě předtím, než o ni požádáme.

rostoucí ceny nemovitostí

Prvním varovným signálem je fakt, že je tento typ nabízen pouze nebankovními společnostmi. Ty mají mnohem větší volnost, co se pravidel poskytování půjček i hypoték týče. To také znamená větší volnost, co se týče sankcí za porušení podmínek. Je tedy jasné, že si musíme být naprosto jisti, že dokážeme svým závazkům dostát. A to není nic snadného, zvláště když vezmeme v úvahu to, o jak dlouhé době splácení mluvíme. Nikdo nemůže říct, že během té doby nepřijdete o práci či nebudete dlouhodobě nemocní. A je jasné, že každé snížení příjmu značně pocítíme, zvláště v dnešní době prudce rostoucích cen.

splácení hypotéky

A zde se právě nachází jedno z největších rizik tohoto typu půjčky. Ačkoliv je totiž náš příjem prověřován, je kontrolováno pouze to, zda je dostatečný k tomu, abychom dokázali splácet v případě, že žádné jiné závazky nemáme. Je tedy na nás, abychom dokázali zhodnotit, zda je naše finanční situace dostatečně dobrá, a zda máme rezervu pro případ nouze.

Je totiž pravdou, že nikdy nevíme, co nás může potkat, zvláště když se jedná o tak dlouhé období. Musíme proto uvažovat moudře. Nemovitosti jsou samozřejmě dobrá investice, ovšem pouze za předpokladu, že se o ně budeme starat a že nám jejich vlastnictví nezpůsobí finanční či jiné potíže. A to u mnoha lidí, kteří o tento typ hypotéky žádají, neplatí.