Přemýšleli jste někdy, kdy je ten správný čas na pořízení vlastního bydlení? Kdy se pod vidinou svobody uvážete na několik let bankovnímu subjektu s myšlenkou, že o toto bydlení můžete kdykoliv přijít. Hypotéka je závazek s vysokým rizikem, pro který se každoročně rozhodne tisíce Čechů.

sjednávání hypotéky

Hypotéka je úvěrový produkt většiny bank a není proto zapotřebí ho nijak složitě představovat. Ještě donedávna bylo možné hypotéku čerpat v celých 100%, to po novele zákona z roku 2018 už není možné. Začátkem roku 2020 přišla další novela spotřebitelského zákona, která reagovala na propukající celosvětovou pandemii koronaviru. Získat v současnosti hypoteční úvěr už tak nemusí být vůbec snadné a zamítnutých žádostí každým rokem přibývá. Hypotéka však nemusí být nutně pouze na nemovitost, slyšeli jste například o hypotéce na pozemek Americkahypoteka? Pokud chcete vlastní bydlení, ale nemáte v pozemek, na kterém by bylo možné nemovitost postavit. Počítejte s tím, že ceny stavebních pozemků rostou stejně závratnou rychlostí, jako je tomu v případě nemovitostí.

smlouva k podpisu

Správný čas na hypotéku je pro každého velmi individuální. Někdo se cítí na tento závazek ve 20, jiný ve 30 a někdo nebude připraven nikdy upsat se bance na několik let. To by ale nebyly banky, aby v tom neměly už dávno jasno. Pokud chcete mít největší šanci na hypoteční úvěr dosáhnout, je dobré o něj zažádat do 35 let. Hypotéku budete moci splácet poměrně dlouhou dobu, což s sebou nese celou řadu výhod. Délce splácení budou nastaveny podmínky hypotéka a promítne se i na výši měsíčních splátkách.

Nejnižší věková hranice, kdy je možné žádat o hypotéku je v současné době 18 let. Nejvyšší hranici pak zákon nijak blíže nespecifikuje a podmínky si tak upravují jednotlivé banky individuálně. Česká národní banka však bankovním subjektům doporučuje horní věkovou hranici, do které by měl být úvěr zcela splacen. Ta ja v současné době 65 let.