Vodíková auta se v posledních dvou dekádách staly součástí mnoha debat, v nichž se hlavně spekulovalo o technickém provedení. Jak by měly fungovat nádrže? Jak zajistit vyšší bezpečnost, aby vodíkové auto nepotkala stejná budoucnost, jako první vodíkovou vzducholoď? A nyní, po náročných testech si druhá generace prvních vodíkových aut prošla bezpečnostními testy a již řeže zatáčky na českých silnicích. Cenovku má nastavenou na úctyhodných 1700000 KČ. Její dojezd je prý 650 km a maximální rychlost až 175 km/h. Její zrychlení je pak udáváno z 0/100 za 9 sekund. Co se ceny vodíku týče, je to poněkud méně úsporné, než si můžete myslet, jelikož se do auta vejde 5,6 kg vodíku a cena za kilo je přibližně 250, což z plné nádrže činí vaši peněženku o 1400 korun za tankování chudší.

6686713

To je srovnatelné s klasickými bezinovými, či naftovými vozidly. Výhodou však zůstává pověstná šetrnost k životnímu prostředí, jelikož jediným odpadem je čistá voda. Díky tomu tedy auto může parkovat na modrých zónách. Do budoucna se navíc majitelé vodíkových vozů můžou těšit na pokles cen vodíku. Zpátky k bezpečnosti. U vodíku se vždy nabízela otázka, zda-li auta na tento pohon nebudou nebezpečná. ,,Vždyť když se vodík smíchá s kyslíkem, tak to vybouchne.“ Tak to by se u tohoto auta dalo téměř popsat jako nemožné. Nádrž chrání třívrstvá stěna, která, při testu průstřelu ze zbraně, ubránila vůz před vzplanutím, či dokonce explozí.

stahování (2)

Auto v bezpečnostních testech Euro NCAP získalo úctyhodných pět hvězdiček. 

V Česku bohužel zatím žádné vodíkové čerpací stanice v provozu nejsou, ale měli by být hotovy již do konce tohoto roku. Jedna by měla stát v Praze na Barrandově. Do roku 2030 by to pak mělo být 20 vodíkových čerpacích stanic.

Líbí se vám Toyota Mirai? Chtěli byste si ji pořídit, či počkáte na jiné modely z tohoto odvětví?