Máte doma školáka a jemu se pořád nechce dělat domácí úkoly? Brání se vaše dítě učení, jak to jen jde a nevíte, jak na něj? Zkuste dobrou motivaci. 

Chcete donutit své dítě k učení? Co vám pomůže ho správně motivovat? 

Jsou děti, které do učení opravdu nikdo tlačit nemusí, jenže těch je obvykle málo. Jen si vzpomeňte na svá školní léta. Chtělo se vám po příchodu ze školy učit? Dnešní děti jsou navíc ještě lenivější, navíc je více lákají počítačové hry a mobilní telefony. Někdy může být problém dítě do učení dotlačit, jenže je to zapotřebí. Chcete se doma vyhnout sporům a hádkám ohledně školy? Nastavte taková pravidla, které se dítě naučí respektovat a začne se učit dobrovolně. Jak to udělat, abyste nepřišli o poslední zbytky trpělivosti? 

učení může být zábava

Žádný nátlak, zkuste chytrou motivaci

Nátlakem obvykle u dětí vzbudíte jen ještě větší vzdor. I když se pak dítko vydá ke stolu a otevře si učebnice, jen těžko se bude skutečně učit a bude látku vnímat. Zkuste to tedy jinak. Nepoučujte, nevyhrožujte a ani se nesnažte vykládat dítěti, jak zůstane hloupé, když se učit nebude. Jděte na to mírněji, zkuste spíše kamarádský postoj a rozumně si promluvte. Dítě by již od začátku své školní docházky mělo chápat, že pokud se jisté věci nenaučí, v životě se mu těžko bude dařit dobře, to ale neznamená, že mu to musíte opakovat do nekonečna.

Na děti totiž nevíce funguje takové to něco za něco. Takže nastavte jasně daná pravidla. Když si po příchodu domů splní úkoly a naučí se na test, může jít ven, může si zahrát hru nebo se podívat na oblíbený pořad v televizi. I tohle dětem bude připadat férové a zvykne si na to. Dokonce se nebojte ani motivace ve smyslu malých úplatků. Chce dítě nový mobil? Pak mu jej slibte, ale až poté, co si ve škole zlepší známky. To nejvíce zafunguje na již starší děti. 

dítě se učí

Žádné rozptylování

I my dospělí se snadno necháme něčím rozptýlit. Při práci, stejně tak jako při učení by tak kolem nemělo být nic rušivého. Schovejte telefon, tablet a dejte pryč notebook. Dítě se musí soustředit v danou chvíli jen na učení. Mobil mu vraťte za odměnu až po splnění úkolů. Důležité je také prostředí, ve kterém se dítě učí. Vždy by to mělo být jedno jediné místo, nejlépe samozřejmě jeho vlastní psací stůl. 

Každé dítě je jiné a někdy pomůže i to, když se s dítkem budete nějakou dobu učit společně vy. Můžete to ale pojmout i zábavnou formou.