Jedním z poměrně oblíbených koníčků, zvláště u mužů, je kutilství. A není divu, že mnoho lidí baví, zvláště když výsledky jejich práce pomohou zlepšit a zjednodušit život jejich rodiny. Avšak k tomu mimo jiné potřebují určité speciální nástroje.

Příkladem mohou být nejrůznější měřidla. Zde samozřejmě záleží na tom, co konkrétně chceme měřit. Může se jednat například o váhu či sílu. Avšak my se budeme zabývat především měřením vzdálenosti. K tomu se používají nejrůznější druhy a typy metrů. Zdaleka ne všechny jsou však vhodné do dílny.

metr1

Není pochyb o tom, že v dílně je potřeba měření velmi častá. Člověk musí přeci jen vědět, jak velká je daná překližka, jak velká je vzdálenost mezi dvěma body, kam chce dát hřebíky, a mnoho dalších. A zdálo by se, že zjistit to není až tak těžké – jednoduše si vezmeme metr a změříme to.

Zde ovšem narážíme na poněkud nečekaný problém – který z mnoha nejrůznějších druhů metrů máme použít? Na výběr jich je tolik.

Tady záleží na dvou věcech: za prvé na rozměrech samotných, a za druhé na tom, zda je daná vzdálenost rovná.

metr2

Pokud potřebujeme například změřit délku zdi, nejspíš nevezmeme klasické školní pravítko. Místo toho použijeme delší navinovací metr, který nám umožní zjistit vzdálenost mnohem přesněji. A to rozhodně potřebujeme. Nesmíme totiž zapomenout, že u jakéhokoliv měření je přesnost základem.

Na druhou stranu, navinovací typ bude poněkud nepraktický, když budeme potřebovat změřit vzdálenost mezi dvěma body na prkně, když například vyrábíme poličku. Zde se uplatí například klasický dřevěný metr.

Je tedy pochopitelné, proč v každé dílně najdeme hned několik druhů metrů. Člověk si tak může vždy vybrat ten nejvhodnější, tedy takový, který mu přinese nejpřesnější výsledky a se kterým bude nejsnadnější manipulace. Obojí je totiž pro úspěch jakéhokoliv projektu velmi důležité.