To že náš život dnes ovládá především „moc peněz“, tak to se nedá říct, že je to úžasné. Protože z tohoto důvodu se často mění mezilidské vztahy k horšímu.
Tento krátký článek není o charitě pro chudé, je to jen malé zamyšlení, kam to v otázce peněz, financí, některých investic a následně vztahů mezi lidmi, pomalu spěje. Že počáteční řešení ožehavých otázek třeba v otázce bydlení i jiné zadluženosti, spočívá nejenom ve finanční gramotnosti, ale rychlejší a důslednější pomoci od našich vládních činitelů. A čas neúprosně utíká…
naučit se šetřit
Lidé bohatí nebo lidé, kteří se řadí do té lepší střední třídy, ti moc asi peníze nemusí řešit. Vydělají si je, tak si s nimi nakládají podle své vůle. Tak to je. Jen se některým stává, když mají všeho dostatek, tak zapomínají na své blízké, třeba i z nedostatku času. A mnozí z nich si vůbec ani nedokážou představit, jak se žije těm, kteří se měsíc co měsíc potýkají s nedostatkem svého příjmu, který může být příčinou, že se dostávají do dluhové pasti.
malé, ale jisté úspory

Budoucnostlidí, kteří jsou z mnoha důvodů zadluženi, s každodenním i nočním strašákem exekucí, tím i bezradností, jak z toho ven, tak taková budoucnost není veselá. Do této situace se dostalo a bude v budoucnu dostávat příliš mnoho našich občanů. Tak, jak se odjakživa říká, že naše země je krásná, bohatá, má vzdělané a spokojené občany, tak možná žít v příštích letech v Čechách a na Moravě, bude pro mnohé noční můrou.
Lidé s dluhy, lidé s exekucemi, skutečně potřebují pomoci. Nejenom s dobrou právní radou, která bude zadarmo. Ale je potřeba už od mládí naučit naše občany finanční gramotnosti. To znamená:
·         Naučit se zodpovědnosti v otázce peněz nejenom v rodině, ale už v základní škole. I když se to bude týkat bydlení.
·         Aby před finančními problémy „neutíkali“, že se musí řešit hned na začátku.
·         Co je důležité, tak aby věděli, že si mohou dovolit jen to, na co mají, naučit se počítat a šetřit i z toho mála, co mají.
·         Neřešit půjčku další půjčkou, ale snažit se najít třeba i druhý příjem, který pomůže tu první půjčku splácet. A pokud je problém s dluhem, tak se nestydět, a navštívit co nejdříve dluhovou bezplatnou poradnu.
Všichni víme, co dokážou reklamy. Zvlášť všech bankovních i nebankovních společností, které nabízejí půjčky. I v tom může být ten velký problém, protože lidé, zvlášť mládež a ti z nižších vrstev, jsou velmi, velmi důvěřiví.