Topinambury na ozdobu i k jídlu
Muži
Ozdoba zahrady
Topinambur koupit a vysadit si můžete třeba na zahradě, jsou to trvalky, které nádherně kvetou. Květy se podobají jiným hvězdicovitým rostlinám, jako jsou měsíčky nebo slunečnice, a jejich žlutá barva vás jistě dovede rozveselit. Květy mohou ozdobit sváteční stůl, můžete je mít ve váze v obývacím pokoji jako překrásnou dekoraci.
Značnou výhodou této rostliny je odolnost podzemních hlíz vůči mrazu, této vlastnosti využívali lidé již ve středověku, kteří je nemuseli ukládat do sklepení a mohli je sklízet průběžně podle potřeby přímo ze záhonu nebo z polí. V našich středoevropských podmínkách přežijí hlízy i ve velmi silném mrazu kolem 25 stupňů pod nulou.
A co je na hlízách zajímavého?
Především se dají jíst, jsou velmi prospěšné našemu zdraví a můžeme si na nich pochutnat jak v syrovém stavu, tak i tepelně upravených. Někteří lidé je přirovnávají k bramborovým hlízám, chutnají však jinak a jejich chuť lze stěží k něčemu přirovnat. Na rozdíl od brambor však neobsahují jedovatý solanin, takže nikoho z vás neohrozí na životě.
Polysacharid inulin – jinými slovy nestravitelná vláknina je jednou z nejcennějších složek topinamburu, těží z ní symbiotické bakterie v tlustém střevě, které z ní vyrábí vitamíny skupiny B a další prospěšné látky. Hlízy obsahují i minerální prvky v organické vazbě, např. železo, hořčík, vápník, draslík, zinek a fosfor, a samozřejmě i vitamín C.
Hlízy vypadají sice jako zázvor, ale to je jen vizuální podobnost. Jejich slupky se nemusí odstraňovat, stačí je očistit a můžeme je nastrouhat do zeleninového salátu, nebo je uvařit vcelku jako brambory. S konzumací se to však nesmí přehánět, obsah vlákniny je v hlízách poměrně vysoký, takže je vhodné je s něčím střídat nebo je přidávat k jiným pokrmům. Hodí se do polévek nebo jako příloha k luštěninám a dalším bezmasým pokrmům.