Zábradlí je neodmyslitelnou součástí každého schodiště. Nejenže poslouží jako opora starším či pohybově omezeným osobám, zároveň zabrání nebezpečným pádům. Pro bezpečný pohyb do schodů je proto nezanedbatelné mít kvalitní a pevnou oporu. Kromě bezpečnostní funkce je ale třeba myslet také na tu estetickou. Musí pěkně ladit ke schodišti a prostě dobře vypadat také samo o sobě. Při výběru je třeba tyto dvě funkce skloubit tak, aby ani jedna nebyla příliš ovlivněna funkčností té druhé. Můžeme se setkat s různými omezeními, která nám udají většinou to, čeho se musíme vzdát, v každém případě ale zůstane ještě mnoho dalších možností, které se nakonec mohou ukázat jako lepší.

architecture-5031117_960_720

Základem při výběru pro většinu z nás bude použitý materiál. Zde lze obecně říci, že vyhrávají ty bezúdržbové, ale u někoho zvítězí estetika nad praktičností a sáhne po takovém typu, který je třeba minimálně čas od času ošetřit. Mezi nejčastější materiály patří dřevo, nerez, sklo, hliník a kov.

architecture-2863623_960_720

Hliníkové zábradlí je velmi oblíbené pro svou lehkost a zároveň pevnost. Díky tomu se dá lehce přenášet, samotná manipulace i instalace také nejsou ničím dvakrát fyzicky náročným (tedy oproti jiným materiálům). Jeho další skvělou výhodou je široká barevná škála, kterou umožňuje eloxování neboli povrchová úprava. Kromě barev tento postup umožňuje také lesk, mat, zlato či bronz. Přitom nehrozí zajití barvy s časem ani její oloupání. Hliník neoxiduje, nemění barvu a nepotřebuje zvláštní péči. Hodí se do interiéru i exteriéru, přizpůsobí se jakémukoliv typu a tvaru schodiště, balkonu, lodžii či třeba terase. Veškerá výroba probíhá v dílně, na místo se instalují až jednotlivě složené části, takže tato instalace je velmi rychlá.

Moderní skleněné zábradlí působí vzdušným dojmem a zapadne do každého interiéru. Využívá se pevné, odolné a tvrzené sklo, které snadno odolává mechanickému poničení i nárazům.

Kovové působí luxusně a exkluzivně, zároveň je velmi odolné. Hodí se do interiérů i exteriérů.